• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 7.jpg
  • 8.jpg
  • 9.jpg

1. Co to jest Moth?

Moth (z ang. ćma) jest międzynarodową klasą żeglarską. Klasa ta jest niesamowicie widowiskowa. Jachty lecą ok. 1 m nad wodą zanurzając jedynie płetwę mieczową i sterową, które mają kształt odwróconej litery "T". Dzięki temu możliwe jest osiąganie bardzo dużych prędkości. Oficjalnie jest to najszybsza jednoosobowa żaglówka na świecie.

 

2. Jaki jest aktualny rekord prędkości klasy Moth?

Aktualny rekord prędkości wynosi 36,6 węzła (prawie 70 km/h). Ustanowił go Ned Goss na jachcie MACH2 (maj 2014 r.).

 

3. Jakie uprawnienia są niezbędne do pływania na Moth?

Zgodnie z polskimi przepisami, do żeglugi jachtem klasy Moth nie są wymagane żadne uprawnienia żeglarskie (długość jachtu mniejsza niż 7.5 m).

 

4. Jaka minimalna siła wiatru jest potrzebna, żeby jacht „wyszedł” z wody?

W zależności od konstrukcji i masy sternika, minimalna siła wiatru wynosi 6-8 węzłów (2-3 °B).

 

5. Czy można żeglować przy słabym wietrze?

Tak, jachtem klasy Moth można żeglować przy słabym wietrze, wypornościowo, jak w przypadku „zwykłej” małej żaglówki.

 

6. Czy do transportu jest potrzebna przyczepa podłodziowa?

Nie ma takiej potrzeby. Najlepiej jacht transportuje się na dachu samochodu. Maszt jest dwuczęściowy. Taklowanie z tej pozycji zajmuje ok. 30 min i może to zrobić jedna osoba.

 

7. Czy do „wyjścia” z wody konieczna jest regulacja płetwy sterowej poprzez obrót przedłużacza rumpla?

Nie ma takiej konieczności, regulacja ta służy do regulacji wysokości nad wodą, głównie w zależności od kursu względem wiatru. Jacht „wychodzi” z wody samoczynnie.

 

8. Jaka jest masa jachtu gotowego do żeglugi i z czego jest wykonany?

W zależności od konstrukcji, gotowy do żeglugi jacht klasy Moth waży ok. 30 kg. Praktycznie cały wykonany jest z włókien węglowych.

 

9. Czy można stosować żagle o różnych powierzchniach?

Zgodnie z przepisami klasowymi, powierzchnia ożaglowania jachtu klasy Moth wynosi 8 m kw. Dozwolone są oczywiście różne profile.

 

10. W jakie regulacje żagla wyposażony jest Moth?

Żagiel posiada standardowe regulacje, czyli obciągacz bomu, cunningham oraz regulację napięcia liku dolnego.

 

11. Jak trudna jest nauka pływania na Moth?

Jest to kwestia indywidualna i ciężko dać jednoznaczną odpowiedź. Niektórzy są w stanie bardzo szybko przyswoić ten specyficzny sposób żeglowania, inni potrzebują więcej treningu. Tak czy inaczej, pływanie, a właściwie lot, daje niesamowite wrażenia i radość z żeglugi. Oczywiście szeroko pojęte doświadczenie żeglarskie jest jak najbardziej wskazane.

 

12. Czy w Europie klasa jest już popularna?

Tak, klasa od kilku lat istnieje w krajach takich jak Francja, Niemcy, Hiszpania, Włochy, Wielka Brytania, Szwajcaria, Austria… Sama zaś klasa wywodzi się z Australii.

 

13. Czym jest „wand”?

„Wand” to bardzo istotny element jachtu klasy Moth. Jest zamocowany na dziobie. Jego celem jest określenie wysokości na jakiej znajduje się jacht i regulacja poprzez układ cięgien kąta na poziomej ruchomej części płetwy mieczowej. Właśnie ten element odpowiada za „wyjście” jachtu z wody.

 

14. Czy w klasie Moth są rozgrywane regaty?

Tak, najważniejsze z nich to Mistrzostwa Świata, Europy i poszczególnych krajów, w których istnieją stowarzyszenia klasy.

 

15. Gdzie w Internecie szukać dodatkowych informacji o klasie Moth?

Oficjalna strona Międzynarodowego Stowarzyszenia Klasy International Moth znajduje się pod adresem www.moth-sailing.org. Polski serwis informacyjny – www.moth.pl.